درباره نشریه

درباره نشریه

نشریه «ادبیات تطبیقی» دوفصلنامه علمی–پژوهشی در حوزه زبان و ادبیات فارسی است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های ادبیات تطبیقی، ادبیات جهان، ادبیات فارسی، ادبیات ملی، اشکال و ژانرهای ادبی، تاریخ ادبیات، تحلیل ادبی، جوایز ادبی، دارایی ادبی، داستان، زبان‌شناسی، ساختار زبان، سبک ادبی، شعر تطبیقی، مطالعات ترجمه، نقد ادبی، آثار ادبی، نوشتن خلاق، نویسندگان و ادبا، به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط منتشر می‌کند. نخستین شماره این مجله در سال 1388 منتشر شد و در زمستان 1388 از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی دکتر محمدصادق بصیری، سردبیری دکتر ناصر محسنی‌نیا، و مدیر داخلی دکتر حمیدرضا خوارزمی منتشر می شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

    نشریه «ادبیات تطبیقی» توسط دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید باهنر کرمان به صورت دوفصلنامه و به طور دسترسی آزاد منتشر می‌شود. نشریه فقط پژوهش‌ها و مقاله‌هایی منتشر می‌کند که  به بررسی تطبیقی مسائل زبانی و ادبی ایران با زبان و ادبیات دیگر ملل جهان براساس مؤلفه‌های ادبیات تطبیقی پرداخته باشند و ضرورت دارد که یک پایۀ ثابت این پژوهش‌ها، زبان و ادبیات فارسی باشد. این نشریه به منظور فراهم نمودن محیط فکری و  فضایی علمی  برای پژوهشگران ایرانی با تمرکز بر ادبیات تطبیقی پایه‌گذاری شده است. این نشریه در پاسخ به پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزۀ ادبیات تطبیقی انتشار یافته و هدف آن انتشار مقاله‌های پژوهشی و مروری، با کیفیت بالاست که یافته‌های مرتبط با موضوعات ادبیات تطبیقی را گزارش می‌دهند. مطالب ارائه شده به نشریه باید تحقیقات اصیل و ناب باشد و قبلاً جایی منتشر نشده باشد و نباید برای چاپ در اختیار نشریات دیگر قرار گرفته باشد.

    در خصوص تاریخچه نشریه قابل ذکر است که نشریة «دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید باهنر کرمان» بر اساس رأی جلسة مورخ 21 / 10 / 1381 کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور، حایز شرایط دریافت درجة اعتبار «علمی- پژوهشی» شناخته شده است؛ اما نظر به سیاست‌های کمیسیون نشریات علمی کشور مبنی بر تخصصی تر شدن نشریات علمی – پژوهشی ، نشریة ادبیات تطبیقی (منشعب از همان نشریه یاد شده) نیز طبق نامة 647/11/3 مورخ 8/4/1388 مدیر کل محترم پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای اعتبار علمی–پژوهشی است.

    تمامی مقالات ارسال شده به نشریه «ادبیات تطبیقی» پس از بررسی اولیه و طی کردن فرایند داوری تخصصی توسط حداقل دو داور به صورت محرمانه و دو سو ناشناس، و پذیرش نهایی منتشر خواهند شد. مقالات ارسالی پس از بررسی کامل توسط داوران و تأیید اعضای هیئت تحریریه منتشر خواهد شد. از نویسندگان و پژوهشگران محترم خواهشمند مقالات خود را بر اساس راهنمای نویسنگان نشریه تنظیم فرمایند و مقاله را از طریق سامانه نشریه ارسال نمایند و تا حد امکان از مراجعه حضوری یا تماس تلفنی با دفتر نشریه خودداری شود. تمامی مکاتبات با نویسندگان و داوران از طریق وبگاه و سامانه نشریه انجام می شود.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر بالایی برخوردار است.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی نشریه

ادبیات تطبیقی

عنوان انگلیسی نشریه

 Journal of Comparative Literature

عنوان تحت‌اللفظی نشریه

Adabiyyāt-i taṭbīqī

شاپا (ISSN)

  شاپای چـــــاپی: 20086512

  شاپای الکترونیکی: 28211006

حوزه موضوعی نشریه

علوم انسانی – زبان و ادبیات.

دامنه و زمینه موضوعی نشریه

- ادبیات تطبیقی

- ادبیات جهان

- ادبیات فارسی

- ادبیات ملی

- اشکال و ژانرهای ادبی

- تاریخ ادبیات

- تحلیل ادبی

- جوایز ادبی

- دارایی ادبی

- داستان

- زبان‌شناسی

- ساختار زبان

- سبک ادبی

- شعر تطبیقی

- مطالعات ترجمه

- مطالعات فرهنگی

- نقد ادبی

- نمایندگی آثار ادبی

- نوشتن خلاق

- نویسندگان

زبان

فارسی (به همراه چکیده مبسوط و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1388، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

دوفصلنامه

سردبیر

دکتر ناصر محسنی‌نیا

مدیر مسئول

دکتر محمدصادق بصیری

محل انتشار

ایران، کرمان

صاحب امتیاز

دانشگاه شهید باهنر کرمان

ناشر

دانشگاه شهید باهنر کرمان

انجمن علمی حامی

انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

مدت زمان داوری

24 هفته؛ حداقل دو داور.

درصد پذیرش مقالات

20 درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

شناساگر نویسنده (ORCID)

 الزامی و اجباری

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

- ادبیات تطبیقی.

- ادبیات فارسی.

- سبک‌شناسی.

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

891.55

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

6401 PK

شماره OCLC

1367266092

نوع ماده

پیایند (ادواری)

توصیف نشریه

نشریه «ادبیات تطبیقی» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های ادبیات تطبیقی، ادبیات جهان، ادبیات فارسی، ادبیات ملی، اشکال و ژانرهای ادبی، تاریخ ادبیات، تحلیل ادبی، جوایز ادبی، دارایی ادبی، داستان، زبان‌شناسی، ساختار زبان، سبک ادبی، شعر تطبیقی، مطالعات ترجمه، نقد ادبی،  آثار ادبی، نوشتن خلاق، نویسندگان و ادبا، به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط منتشر می‌کند. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  نشریه تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه شهید باهنر کرمان به عنوان ناشر نشریه «ادبیات تطبیقی»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «ادبیات تطبیقی» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: ندارد.

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: بعد از پذیرش نهایی مقاله بایستی مبلغ 400 هزار تومان جهت هزینه‌های چاپ واریز شود؛ و در سامانه نشریه بارگذاری نماید.

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

کوپ

نشریه «ادبیات تطبیقی» احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در نشریه «ادبیات تطبیقی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پژوهش، گمنام ماندن و حفظ اسرار مشارکت‌کنندگان در پژوهش از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد.

نشانی نشریه

کرمان، انتهای بلوار ۲۲ بهمن، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، بخش زبان و ادبیات فارسی، دفتر نشریه ادبیات تطبیقی

تلفن دفتر نشریه

31322342  - 034| زمان تماس روز چهارشنبه ساعت 11 صبح تا 13 عصر

آدرس وبگاه نشریه

https://jcl.uk.ac.ir

رایانامه

adabiyat_e_tatbiqi@uk.ac.ir

رایانامه پشتیبان

adebiyattatbighi@gmail.com